Román

Mastičkár

Autor: Tadeusz Dolega Mostowicz
Vydavateľstvo: Smena
Príbeh svetoznámeho chirurga, ktorému sa nedarí v osobnom živote. Odíde od neho žena aj s dcérou, keď bola ešte malá. Žije sám vo Waršave, no stane sa mu nehoda a stratí pamäť. Potuluje sa tak po dedinách a pomáha ľuďom za kus jedla - lieči ich.
Život v poľských mestách a dedinách sa veľmi podobá nášmu, a preto je i prostredie "Mastičkára" nášmu čitateľovi blízke. Svetoznámy chirurg Wilczur žije vo Varšave, no v tomto meste sa dej iba otvára. Potom nás už autor zavedie do malej poľskej dediny, kde sa staneme svedkami ďalšieho osudu Antona Kosibu. Tento statočný a pracovitý starec má rád ľudí a snaží sa im zo všetkých síl pomáhať, hoci sa mu za jeho liečenie nakoniec namiesto vďaky ujde väzenie. Súčasne s Kosibom spoznávame i pár mladých zaľúbencov - skromnú Marienku a továrnikovho syna Leška - ktorí musia prekonať mnoho prekážok, kým si uvedomia silu svojjej lásky a kým sa im podarí zvíťaziť nad malomeštiackymi predsudkami prostredia.
"Mastičkár" nie je obrazom života iba tých pár hlavných hrdinov, to je život drobným ľudí na začiatku tridsiatych rokov vôbec. Robotník Kosiba, mlynár Szapiel, lekár Pawlicki i továrnik Czyňski sú typickými predstaviteľmi svojich vrstiev. Mostowicz je však spisovateľom svojej doby a tak román končí idylickým zmierom, no i tak obdarúva dnešného čitateľa niečím obzvlášť cenným. Z jeho Kosibu - tragickej postavy osamelého starca - žiari toľko životnej sily a lásky k blížnemu, že presvedčí i dešného čitateľa, človeka obklopeného technikou a plnoautomatickými strojmi, že sa ani v tých najťažších chvíľach nesmie vzdať a kým je aspoň iskrička nádeje - treba bojovať.
stav knihy: 4/5 zachovalá, bez pečiatok, bez vpisov, bez poškodení
stav obalu: bez prebalu, brožovaná
rok vydania: 1990
počet strán: 253
Cena: 3,50 €
Odosielame: ihneď
stav knihy: 5/5 top stav
stav obalu: bez papierového prebalu, brožovaná
rok vydania: 1990
počet strán: 253
Cena: 3,50 €
Odosielame: ihneď
kategórie: Román